Alışveriş Sepetim
21,45
23,01

Siyez Buğdayı Ekşi Mayalı Ekmeği

Görsel 1
beslenX Gold : 39
Fiyat:
42,50 TL
Düşük gluten oranlı, Bolu Iza Buğdayı ve Ekşi Maya ile özel hazırlanmış çok güzel bir ekmek. 
 

Iza buğdayı; protein, amino asit, mineral ve karoten açısından zengin, yaklaşık olarak 10 bin yıldır bilinen ata buğdayı olarak ifade edilen ve genetiğini koruyan bir besindir. Iza buğdayı faydaları hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.


 

Iza Buğdayı Faydaları Nelerdir?

10 bin yıldır genetiğini koruyan ıza buğdayı 14 kromozomlu, tanesi bir yada birkaç kavuzla kaplı olan buğday çeşididir. Besin değeri oldukça yüksek olan iza buğdayı, son derece zengin bir besindir. Çinko, bakır, demir, selenyum ve protein barındırmaktadır. Bolu yöresine ait olan bu buğday, kurakluğa ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Bu buğdayın ekilmesi için Bolu yöresinde birtakım pilot bölgeler belirlenmiştir. Protein bakımından ekmek ve makarnalık buğdayların her birinden zengin olan iza buğdayı %16,2 -28,5 arasında protein içermektedir. Ayrıca 2 kat daha fazla karotenoid ve 4 kat daha fazla lutein barındırmaktadır.

Düşük glisemik indekse sahip olan iza buğdayı, özellikle şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra yaşlanmaya bağlı olarak görülen sarı nokta hastalığının önlenmesini de sağlamaktadır. Hem protein hem de antioksidan açısından zengin olan iza buğdayı bulguru, ekmeği, makarnası, eriştesi ve bozası yapılabilir ve pek çok besinin içerisinde yer alabilmektedir. Saflığını korumuş olan iza buğdayı tohumu, ülkemizin ekonomik değeri için önemlidir.

Iza Buğdayı ve Siyez Farkı Nedir?

Siyez buğdayının yerini alabileceği düşünülen iza buğdayı birçok faktörde siyezden daha besleyicidir. Yaklaşık olarak 1 kilo siyezin demir oranı 29.3 miligram kadardır. İza buğdayının ise demir oranı 42.8 civarındadır. Protein açısından değerlendirildiğinde de siyez buğdayından daha yüksek değerlere sahiptir. Bununla birlike fenolik değeri de iza buğdayına göre daha azdır. Gluten değeri de aynı şekilde iza buğdayının daha düşüktür. İza buğdayı gluten değeri %8-15 arasındadır.

E vitamini bakımından zengin olan iza buğdayı, besin değeri bakımından da yüksek oranlara sahiptir. Iza buğdayı unu diğer unlara göre de farklıdır. Bundan dolayı ekmek ya da makarnasının lezzeti, besleyiciliği farklıdır.

Diğer Özellikler
Stok Kodu600 03 046
Markaaltunana Boğatepe Çiftliği
Stok DurumuVar
50003046

beslenx ; temiz çevreye, temiz toprağa, temiz topluma ve temiz-adil gıdaya değer veren kadın kooperatifleri ve üreticilerle yararlanıcılarını buluşturur.

    

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.