Kavılca Bulguru 500g

Görsel 1
beslenX Gold : 49
Fiyat:
49,50 TL

Binlerce yıldır aynı lezzet.

Türkiye topraklarında yetişmekte olan iki tür genetiği değişmemiş buğday bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Kastamonu siyez buğdayı diğeri ise Kars kavılca buğdayıdır

Anadolu'nun yaşayan ve bilinen en eski antik buğdaylarından biridir kabılca. Kabılca ekimlerinin Anadolu'da en fazla Kars bölgesinde yapılmasındaki sır; bölgedeki özel yemeklerden olan kaz etiyle uyumunun kültürel bir olguya dönüşmüş olmasıdır. Nişastası az, glüteni düşük, sert ve lifli yapıya sahip olan kabılca; makarnalık ve bulgurluk olarak kullanılan lezzetli bir buğday çeşidimizdir.

Anadolu'da 1960lı yıllarda 40 bin dönüm ekim alanı varken, pirinç ve ucuz bulgur karşısında yenik düşmüş ve 2000li yıların başlarında ekim alanı 3-5 dönüme gerilemiştir. Yani kaybolmak üzereyken, damağındaki bu lezzeti kaybetmek istemeyen Kars halkının ve gönüllülerin çalışmalarıyla bu gün yaklaşık 400 civarında çiftçinin ekim yaptığı kaplıcanın yaşam umudu yeniden filizlenmiştir.

Kavılca / Kabılca (Tiriticum Dicoccum)

Anadolu'nun yaşayan ve bilinen en eski antik buğdaylarından biridir kabılca. Kabılca ekimlerinin Anadolu?da en fazla Kars bölgesinde yapılmasındaki sır; bölgedeki özel yemeklerden olan kaz etiyle uyumunun kültürel bir olguya dönüşmüş olmasıdır. Nişastası az, glüteni düşük, sert ve lifli yapıya sahip olan kabılca; makarnalık ve bulgurluk olarak kullanılan lezzetli bir buğday çeşidimizdir.

Anadolu?da 1960lı yıllarda 40 bin dönüm ekim alanı varken, pirinç ve ucuz bulgur karşısında yenik düşmüş ve 2000li yıların başlarında ekim alanı 3-5 dönüme gerilemiştir. Yani kaybolmak üzereyken, damağındaki bu lezzeti kaybetmek istemeyen Kars halkının ve gönüllülerin çalışmalarıyla bu gün yaklaşık 400 civarında çiftçinin ekim yaptığı kaplıcanın yaşam umudu yeniden filizlenmiştir.

Kavılca buğdayı ile ilgili olarak  aşağıdaki bilgileri sizin için derledik;

Kavılca buğdayı, bu buğday türü vücutta meydana gelebilecek kanser hastalıklarına karşı mükemmel bir koruyucu özellik taşır. Doğu Anadolu'nun Kars Kars yöresine ait bir türüdür. Kabuğu kalın bir yapıda ve katmanlı bir şekilde oluşmaktadır. Kabuğunun kalın ve katmanlı olmasından dolayı diğer buğday türlerine göre gluten oranı oldukça düşüktür. İçerisinde bulunan vitamin, mineral, protein ve yağ asitleri açısından oldukça zengin olan kavılca buğdayı insan sağlığı için oldukça faydalıdır.


Vitamin ve mineral açısından diğer buğday türlerine göre bir buçuk kat daha zengindir. Türkiye topraklarında yetişmekte olan iki tür genetiği değişmemiş buğday bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Kastamonu siyez buğdayı diğeri ise Kars kavılca buğdayıdır. Yetişme aşamasında bol miktarda su istemeyen bu buğday türleri yatmalara ve kuraklığa karşıda oldukça dayanıklıdır.

Kavılca buğdayının faydaları
  • Diğer buğday türlerine göre daha fazla tokluk hissi verir ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Bu buğdayın tüketimi halinde vücudun günlük su ihtiyacı fazlalaşır ve günlük su tüketimi artar.
  • Kavılca buğdayının içerisinde bulunan lifler bakımından diğer türlere göre daha zengindir.
  • İçerisinde B1 ve B6 vitamini bulundurur.
  • Ayrıca bu buğdayın içerisinde bulunan lifler kan şekerinin yükselmesini engelleyerek kötü kolesterolü düşürücü bir etki gösterir.
  • Oluşabilecek kansızlık rahatsızlığına oldukça faydalı bir buğdaydır. Ayrıca içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde bağırsakların düzenli bir şekilde işlerini yaparak çalışmasını kolaylaştırır. Sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı da oldukça faydalı bir türdür. Kabızlığı önleyerek sindirimin rahat bir şekilde gerçekleşmesi ne fayda sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda etki edebilecek hastalıkların oluşmasına engel olur.
  • Hazmı kolaylaştırarak vücudun enerjik bir yapıda olmasına etki eder.
  • Demir minerali bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.
  • Vücuda bol miktarda enerji verir ve vücudun dinamik bir yapı kazanmasına fayda sağlar.
Diğer Özellikler
Stok KoduKCL0030
Markaaltunana Boğatepe Çiftliği
Stok DurumuVar
30130130

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.