Kars Süzme Kır Çiçek Bal Net 500 Gram

Kars Süzme Kır Çiçek Bal Net 500 Gram
Kars Süzme Kır Çiçek Bal Net 500 Gram
Kars Süzme Kır Çiçek Bal Net 500 Gram
Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
beslenX Gold : 87
Fiyat:
97,50 TL
İndirimli Fiyat (%3,3) :
94,25 TL
Kazancınız 3,25 TL
94.25 www.beslenx.com

İlhan Koçulu özel üretimi olan karakovan Kars Süzme Çiçek Balı.    Kars ve Ardahan arasındaki yüksek tepelerde tamamen doğal olarak üretilmiş, Yüksek Prolin seviyesi KTÜ laboratuvarlarında ölçülmüştür. 

458 mg/kg Prolin, 2.3 mg/kg HMF değeri ile üstün özelliklerde bir ham bal.
www.blogbeslenx.com da bal ile ilgili Porf. Dr. Sevgi Kolaylı hocamızın yazısını okumanızı öneririz.

Bal önemli bir doğal gıda kaynağı olup, insan beslenmesinde yeri oldukça önemlidir. Bal iyi bir enerji kaynağıdır, ancak bal enerji kaynağı olarak değil şifa kaynağı olarak tüketilmeli.  “Onda insanlar için şifa vardır” ayeti Kerime de olduğu gibi bal terapötik (apiterapik) değeri yüksek bir fonksiyonel gıdadır. Balın antioksidan, antibakteriyal, antiviral, antiinflamatuar, antidepresan, hepatoprotektif, antitumoral, immunoprotektif, antiaging gibi sayısız yararları bulunur. Genel olarak koyu renkli ballar yüksek antioksidan özelliğe sahipken, açık renkli ballarda yüksek antibakteriyal özelliğe sahiptirler.  Balın yara iyileştirici özelliği onun hem antiinflamatuar, hem antibakteriyal ve hem de antioksidan özelliğinden ileri gelir.

'' Kaliteli bir balda aranması gereken önemli bazı özellikleri şöyle sıralamak mümkündür. Bir bal şifa kaynağı olarak tüketilecekse o balın mutlaka HAM BAL niteliği taşımalıdır. Ham bal, peteklerden süzüldükten sonra hiçbir ısıl işleme ve filtrasyona maruz kalmayan baldır.   Hasat zamanı kovanlardan süzülen ballar paketlenmeden önce bazı işlemlere tabii tutulurlar. Balın kolay kristallenmesini engellemek için içindeki polenler ince filtrelerden süzülür ve sonra 70-80 ?C ye kadar ısıtılarak kavanozlanır.  Ne kadar yüksek sıcaklıkta bal bekletilirse o kadar raf ömrü uzun olur. Ancak yüksek sıcaklık balın yapısında bulunan bazı enzimleri bozar ve bal doğallığını kaybeder. Balın HMF değeri artarken balın  diastaz aktivtesi azalır.

Ham bal nasıl tespit edilir?

 
beslenX Kır Çiçek Süzme Balı Ham baldır. Tarımsal alanlardan uzak doğal endemik çiçeklerin şifasını hiçbir ısıl işlem görmeden sofranıza taşır…

Balın yapısında bulunan diastaz (α-amilaz), glukoz oksidaz ve invertaz enzimleri yer alır. Bu enzimlerin aktivitesi (miktarı) balın hem tazeliğini ve hem de herhangi bir ısıtma işlemine maruz kalıp kalmadığını gösterir. Isıtma işlemine maruz kalan ballarda diastaz ve invertaz aktivitesi düşerken glukoz oksidaz belli bir sıcaklığa kadar artar ve sonra düşmeye başlar. Isıl işleme maruz kalan ballarda aynı zamanda HMF adı verilen bir bozunma ürününün miktarı artar. Enzimatik olmayan kararma reaksiyon ürünü olarak da adlandırılan bir Maillard reaksiyon ürünü olan HMF’ nin balda maksimum olması gereken değer 40 ppm dir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmış vitrin raflarında bekletilen ballarda da HMF miktarı artar. Bu nedenle balı ılık yerde saklamalı ve güneş ışığına ile teması engellenmeli.

Diğer Özellikler
Stok KoduKCL0053
MarkaCilavuz Yaylası
Stok DurumuVar
30130253

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

 • Tarımsal ekim alanlarından uzakta konumlandırılmış, özel bakımlı arı kovanlarından elde edilmiş doğal bal arayanlar için. Geven - Boğa dikeni - Kır Çiçeği. Ham Çiçek Balı olarak tescillendi
  147,25 TL
  136,75 TL
  %7,1
 • Doğal otlaklardan tereyağına geçen zengin vitamin ve mineraller ile güçlü bir antioksidan içeriğini gıdanızı şifaya dönüştüren Koçulu Çiftliği Tereyağı ile garanti ediyoruz.
  58,25 TL
  49,25 TL
  %15,5
 • Ağustos ayında beslenX için özel olarak eritilen Koçulu Çiftliği sadeyağı ile daha lezzetli yemekler, daha güçlü bağışıklık sistemi...
  59,75 TL
  56,25 TL
  %5,9
    

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.