Divle Obruk Tulum Peyniri 300 Gram

Divle Obruk Tulum Peyniri 300 Gram
Görsel 1
beslenX Gold : 57
Fiyat:
64,75 TL
İndirimli Fiyat (%4,6) :
61,75 TL
Kazancınız 3,00 TL
61.75 www.beslenx.com
2

Obruk peynirimiz Karaman’ın Divle köyünde üretiliyor.  Obruk peyniri nisan, mayıs ve haziran aylarında üretilir. Sonrasında da eylül ayına kadar dinlendirilir. 9 litre koyuna 1 litre keçi sütü ilave edilir. Süt kaynatıldıktan sonra mayalanır. Elde edilen taze peynir, bez çuvallar içine doldurulur ve üstlerine hşap kasalar konarak suyunu bırakması sağlanır.

Suyu süzülüp iyice kuruduğuna inanılan peynir, çok sıkı yumruklarla bastırılmak suretiyle koyun derisi tulumlarına konur. Bu tulumlar da bir yıl önceden kesilen koyunların tuzlanıp kurutulan derilerinin silindirik şekilde dikilmesiyle hazırlanır. Burada tek sorun, bu tulumlarda bir standardizasyonun olmamasıdır. Yani bazısı 2,5 kilo gelirken, bazı peynirler 1 kilo kadar olabilmektedir. Tulumlara doldurulan peynirler, bir süre etrafı kumlu bir alanda (kalan suyunu da iyice çekmesi için) bekletildikten sonra, dinlendirilmek üzere mağaraya götürülür.
Mağaranın girişinde 35 metrelik bir uçurum ( yani obruk) vardır. Tulumlar önce yeşilimsi bir renk alarak küflenir, sonra da bu küfler mağaranın özel hava şartları gereği kızıla döner. Bu kızıllık zamanla peynire de geçer. Peynirin ortası krem rengidir. Obruk yaz-kış sıfır derecedir. Mağaranın duvarlarında kızıl renkli maya sporlarına rastlamak mümkündür. Bunlar obruğun yüzyıllardır barındırdığı dost mayalardır ve bu peynire tadını da veren de onlardır.”
Güzel ülkemiz o kadar çok lezzeti bünyesinde barındırıyor ki, insanın şükretmekten başka yapacak bir şeyi kalmıyor. Çok şanslıyız, çok…

Diğer Özellikler
Stok KoduKCL0011
MarkaKoçulu Peynircilik
Stok DurumuVar
30169438

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

 • Koçulu Peynirciliğin geleneksel peynirleri yeniden canlandırmasına lezzetli bir örnek. Boğatepe Çoban damakta iz bırakan lezzet meraklıları için...
  49,75 TL
  46,25 TL
  %7
 • Yumuşak dokulu, nem miktarı göreceli olarak kaşar peynirinden daha yüksek, damakta tereyağımsı lezzetler bırakan Koçulu Boğatepe Malakan peyniri hem daha az tuzlu hemde çocukların peynir tutkusu...
  39,75 TL
  38,25 TL
  %3,8
 • Kafkasyadan yurdumuza taşınan lezzet ızgaralık olarak ayrı tadlar sunuyor.
  25,25 TL
  22,50 TL
  %10,9
 • 2000 rakımlı Kargı yaylalarının 650 çeşit bitkisinden yazın inek - keçi -koyun karışımı peynirler en az 150 gün yayla havasında bekletiliyor.
  39,75 TL
  37,25 TL
  %6,3
 • Orta ekşilikte yumuşak rahyalı ve göreceli yüksek tuzlu lezzet barındırır. Akkaraman koyunu, yüksek yaylalarda ,  sert bir iklim ve zengin bir bitki örtüsünde  otlayacak, %100 koyun sütü + Şirden Maya + Erzincan tuzu.
  34,25 TL
  31,50 TL
  %8
 • Her koyun sütünden olmaz. Akkaraman koyunu, yüksek yaylalarda ,  sert bir iklim ve zengin bir bitki örtüsünde  otlayacak. kıl çadırında çakıl taşları üstünde üşümeden beklemiş olacak.
  27,00 TL
 • Başlangıçta meyvemsi tadlarla başlayıp, hafif butirik (acımsı) lezzet daveti ile devam eden, İsviçre Emantel peyniri tadında göreceli orta genç bir peynir.
  64,25 TL
  59,75 TL
  %7
 • Kuymaklık  (Muhlama) olarak ta kullanılan tam yağlı çeçil peyniri Koçulu Peynircilik güvencesi ile sizlerle.
  39,75 TL
  36,50 TL
  %8,2

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.