Divle Obruk Deri Tulum Peyniri 300 Gram

Görsel 1
beslenX Gold : 70
Fiyat:
89,75 TL
İndirimli Fiyat (%16,2) :
75,25 TL
Kazancınız 14,50 TL
2

Obruk peynirimiz Karaman’ın Divle köyünde üretiliyor.  Obruk peyniri nisan, mayıs ve haziran aylarında üretilir. Sonrasında da eylül ayına kadar dinlendirilir. 9 litre koyuna 1 litre keçi sütü ilave edilir. Süt kaynatıldıktan sonra mayalanır. Elde edilen taze peynir, bez çuvallar içine doldurulur ve üstlerine ahşap kasalar konarak suyunu bırakması sağlanır.

Suyu süzülüp iyice kuruduğuna inanılan peynir, çok sıkı yumruklarla bastırılmak suretiyle koyun derisi tulumlarına konur. Bu tulumlar da bir yıl önceden kesilen koyunların tuzlanıp kurutulan derilerinin silindirik şekilde dikilmesiyle hazırlanır. Burada tek sorun, bu tulumlarda bir standardizasyonun olmamasıdır. Yani bazısı 2,5 kilo gelirken, bazı peynirler 1 kilo kadar olabilmektedir. Tulumlara doldurulan peynirler, bir süre etrafı kumlu bir alanda (kalan suyunu da iyice çekmesi için) bekletildikten sonra, dinlendirilmek üzere mağaraya götürülür.
Mağaranın girişinde 35 metrelik bir uçurum ( yani obruk) vardır. Tulumlar önce yeşilimsi bir renk alarak küflenir, sonra da bu küfler mağaranın özel hava şartları gereği kızıla döner. Bu kızıllık zamanla peynire de geçer. Peynirin ortası krem rengidir. Obruk yaz-kış sıfır derecedir. Mağaranın duvarlarında kızıl renkli maya sporlarına rastlamak mümkündür. Bunlar obruğun yüzyıllardır barındırdığı dost mayalardır ve bu peynire tadını da veren de onlardır.”
Güzel ülkemiz o kadar çok lezzeti bünyesinde barındırıyor ki, insanın şükretmekten başka yapacak bir şeyi kalmıyor. Çok şanslıyız, çok…

Diğer Özellikler
Stok KoduKCL0011
MarkaKoçulu Peynircilik
Stok DurumuVar
30169438

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

 • Ekomüze-Zavot çalışmaları ile yeniden sofralarımıza kazandırılan Boğatepe Çoban® peyniri olgunlaşma zamanına göre damakta gravyer ile eski kaşar arasında bıraktığı özgün tatları ile kahvaltıların ve peynir tabaklarının vazgeçilmezi olacak kadar özel.
  79,50 TL
  64,25 TL
  %19,2
 • Yumuşak dokulu, nem miktarı göreceli olarak kaşar peynirinden daha yüksek, damakta tereyağımsı lezzetler bırakan Koçulu Boğatepe Malakan peyniri hem daha az tuzlu hemde çocukların peynir tutkusu...
  53,50 TL
  49,25 TL
  %7,9
 • am yağlı, az tuzlu, füme edilmiş, Çerkezlerin Anadolu’ya kazandırdığı fümeli Çerkez peyniri maya kullanılmadan kestirme yöntemi ile inek sütünden üretilir.
  33,50 TL
  29,25 TL
  %12,7
 • 2000 rakımlı Kargı yaylalarının 650 çeşit bitkisinden yazın inek - keçi -koyun karışımı peynirler en az 150 gün yayla havasında bekletiliyor.
  49,75 TL
  46,25 TL
  %7
 • Anadolu peynir kültürünün ortak ürünü olan tulum peynirleri giderek çeşit ve üretim olarak azalmaktadır. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki göçer çobanların yaz aylarında üretip olgunlaşmaya bıraktıkları özgün bir lezzettir.
  39,50 TL
  37,25 TL
  %5,7
 • Her koyun sütünden olmaz. Akkaraman koyunu, yüksek yaylalarda ,  sert bir iklim ve zengin bir bitki örtüsünde  otlayacak. kıl çadırında çakıl taşları üstünde üşümeden beklemiş olacak.
  36,50 TL
  34,75 TL
  %4,8
 • Gravyer peynirinde daha yumuşak, daha hafif Hollanda Emantel peyniri kıvamında lezzet arayanlar için mükemmel uyumlu bir peynir.
  63,50 TL
  54,25 TL
  %14,6
 • Kuymaklık  (Muhlama) olarak ta kullanılan tam yağlı çeçil peyniri Koçulu Peynircilik güvencesi ile sizlerle.
  49,75 TL
  46,25 TL
  %7
    

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.