Alışveriş Sepetim
19,196
20,746

Divle Obruk Deri Tulum Peyniri 250 g

Görsel 1
beslenX Gold : 138
Fiyat:
139,50 TL
2

Obruk peynirimiz Karaman’ın Divle köyünde üretiliyor.  Obruk peyniri nisan, mayıs ve haziran aylarında üretilir. Sonrasında da eylül ayına kadar dinlendirilir. 9 litre koyuna 1 litre keçi sütü ilave edilir. Süt kaynatıldıktan sonra mayalanır. Elde edilen taze peynir, bez çuvallar içine doldurulur ve üstlerine ahşap kasalar konarak suyunu bırakması sağlanır.

Suyu süzülüp iyice kuruduğuna inanılan peynir, çok sıkı yumruklarla bastırılmak suretiyle koyun derisi tulumlarına konur. Bu tulumlar da bir yıl önceden kesilen koyunların tuzlanıp kurutulan derilerinin silindirik şekilde dikilmesiyle hazırlanır. Burada tek sorun, bu tulumlarda bir standardizasyonun olmamasıdır. Yani bazısı 2,5 kilo gelirken, bazı peynirler 1 kilo kadar olabilmektedir. Tulumlara doldurulan peynirler, bir süre etrafı kumlu bir alanda (kalan suyunu da iyice çekmesi için) bekletildikten sonra, dinlendirilmek üzere mağaraya götürülür.
Mağaranın girişinde 35 metrelik bir uçurum ( yani obruk) vardır. Tulumlar önce yeşilimsi bir renk alarak küflenir, sonra da bu küfler mağaranın özel hava şartları gereği kızıla döner. Bu kızıllık zamanla peynire de geçer. Peynirin ortası krem rengidir. Obruk yaz-kış sıfır derecedir. Mağaranın duvarlarında kızıl renkli maya sporlarına rastlamak mümkündür. Bunlar obruğun yüzyıllardır barındırdığı dost mayalardır ve bu peynire tadını da veren de onlardır.”
Güzel ülkemiz o kadar çok lezzeti bünyesinde barındırıyor ki, insanın şükretmekten başka yapacak bir şeyi kalmıyor. Çok şanslıyız, çok…

Diğer Özellikler
Stok KoduKCL0011
MarkaKoçulu Çiftliği
Stok DurumuVar
30169438

beslenX, hayat değer verenler, iyi yiyen, iyi yaşayanlar için, sağlıklı beslenenleri, temiz gıda ile buluşturur, analizli, katkısız,temiz ve güvenilir gıda sağlar.
Sağlıklı Besin ve Yöresel Ürünler Mağazamızda, 2340 metre rakımda Kars Boğatepe Köyünde üretim yapan Koçulu Çiftliğinin en özel peynirlerine ulaşabilirsiniz. Doğu Marmara Dağıtım ve direk satış mağazamız Adapazarı Sapanca yolu üzerinde yararlanıcılarımızın hizmetindedir. Ayrıca beslenx e- ticaret platformu üzerinden de tüm Türkiye'ye Güvenilir Gıda sağlamaktayız.

    

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.